Manastirea Feleacu - "Sfanta Troita"

Du-te la cuprins

Manastirea "Sfanta Troita" de azi

Reanfintarea Manastirii Sfanta Troita de la Feleac s-a decis in anul 1991 prin vrerea enoriasilor felecani si la cererea Arhiepiscopiei Vadului Feleacului si Clujului, in vremea pastoririi arhiepiscopului de vesnica pomenire Teofil Herineanu, care in 1992 ia hotararea ca manastirea noua sa nu fiinteze pe vechiul amplasament, ci chiar in mijlocul parohiei Feleacu dorind ca in viitorul complex monahal sa fie compusa insusi biserica arhiepiscopala pentru a evidentia mai mult importanta acesteia pentru Feleac si pentru istoria Bisericii Ortodoxe Romane.
In vara anului 1993, luna august cu binecuvantarea I.P.S Bartolomeu, noul arhiepiscop al Vadului, Feleacului si Clujului, Prea Sfintitul Irineu Bistriteanul oficiaza slujba de sfintire a locului si a pietrei de temelie pentru noua biserica, in imediata apropiere a bisericii arhiepiscopale, pe un alt amplasament, langa vechea casa parohiala, devenita si staretie.
Conducerea manastirii de la Feleac si a parohiei Feleacu ii este incredintata ieromonahului Alexandru, care - impreuna cu Consiliul Parohial ia jugul greu dar placut al zidirii noii manastiri.
Hramul era acelasi ca al manastirii de mult apuse:
Sfanta Troita.
Pentru proiectare ne-am indreptat catre Institutul de Proiectari Cluj-Napoca cu gandul sa ne randuiasca Dumnezeu arhitectul potrivit pentru pretentiile lucrarii noastre care trebuia executata cu priceperea mintii, dar si cu smerenia sufletului. Ideea proiectarii unui asezamant monahal la Feleac a fost primita, cum numai un moldovean de-al lui Stefan cel Mare putea s-o primeasca, de directorul de atunci al Institutului, Domnul Ion Donisanu, venit in Cluj tocmai din Radasenii Falticenilor. Truda proiectarii obiectivelor Complexului monahal de la Feleac o incredinteaza arhitectului Ioan Arboreanu, un alt moldovean infiat de Cluj, iar Proiectul de rezistenta il atribuie inginerului Gheorghe Marita.
In arhiva Manastirii noastre pastram pentru vesnicie Actul de Donatie intocmit de arhitectul Donisanu, prin care Institutul ofera Manastirii in dar tot ce tine de proiectare.
Complexul monahal cuprinde urmatoarele obiective:
- Biserica mare cu hramul Sfanta Troita.
- Paraclisul manastiresc cu hramul Sfantului Voievod Stefan cel Mare al Moldovei.
- Corp de chilii cu turn de intrare in incinta.
- Staretie si casa parohiala
- Turn clopotnita.
- Poarta de intrare.
- Altar de vara.
- Casa Muzeu
- Imprejmuire cu zid din piatra.

Lasam imaginile sa vorbeasca despre fiecare obiectiv in parte, prin iscusinta fotografului.

Manastirea functioneaza cu doi ieromonahi.

Manastirea are o biblioteca ce insumeaza cca 3.000 volume.

Inapoi la cuprins | Inapoi la meniul principal